Aparat bezlusterkowy: dlaczego warto go kupić?

Marek Szydełko
10.01.2022

Aparaty bezlusterkowe systematycznie wypychają z rynku klasyczne lustrzanki, przynajmniej w segmencie sprzętu amatorskiego. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety takich aparatów. Choć początkowo rynek przyjął je z dużą nieufnością, to dziś tzw. bezlusterkowce cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z czego ono wynika? Dowiedz się, dlaczego warto kupić aparat bezlusterkowy.

Bardzo dobra jakość zdjęć

Choć bezlusterkowce nie mogą się równać pod względem jakości kreowanego obrazka z klasycznymi lustrzankami (co wynika po prostu z wielkości matrycy), to jednak dystansują tutaj zarówno tzw. małpki, jak i przede wszystkim aparaty w smartfonach. Jeśli więc w fotografii liczy się dla Ciebie jakość, a niekoniecznie maksymalna wygoda, to bezlusterkowiec będzie dobrym kompromisem między lustrzanką a telefonem.

Wymienne obiektywy

To bardzo ważna zaleta aparatów bezlusterkowych, zwłaszcza z punktu widzenia osób nieco bardziej zaawansowanych, które mają swój styl robienia zdjęć. Bezlusterkowiec można wyposażyć zarówno w obiektyw uniwersalny (najczęściej tzw. KIT), jak i np. portretowy ze stałą ogniskową czy teleobiektyw do robienia zdjęć obiektom w oddali.

Kompaktowa budowa

Aparaty bezlusterkowe miażdżą lustrzanki pod względem komfortu użytkowania. Co prawda nie są tak małe, jak smartfony czy aparaty kompaktowe, ale i tak zajmują stosunkowo niewiele miejsca, dzięki czemu można taki aparat z obiektywem portretowym przenosić nawet w kieszeni kurtki i zabrać na jakąś imprezę rodzinną czy na spacer.

Świetny wybór na wakacje

Wiele osób lubiących robić zdjęcia zrezygnowało z zabierania lustrzanki na wakacje, ponieważ jest to aparat duży, ciężki i mało praktyczny podczas zwiedzania. Co innego bezlusterkowce.

Te aparaty bardzo dobrze sprawdzają się w czasie wakacyjnych wyjazdów, ponieważ z jednej strony gwarantują wysoką jakość zdjęć, a z drugiej są na tyle lekkie i kompaktowe, że nie sprawiają problemów podczas ciągłego przemieszczania się, korzystania z różnych środków komunikacji etc. Aparat bezlusterkowy z jednym obiektywem spokojnie zmieści się w miejskim plecaku, nie stanowiąc wielkiego obciążenia.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dość atrakcyjnej cenie. Dobrze oceniane modele aparatów bezlusterkowych, w zestawie z obiektywem KIT-owym, można kupić już za około 2200-2500 złotych. Ceny obiektów zależą od jakości optyki, natomiast porządne szkła da się już kupić za około 600 złotych (portretowe) i 1000 złotych (teleobiektyw).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.