Akumulatorki zamiast baterii? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł!

Mateusz Nowak
14.02.2022

Trudno byłoby nam sobie wyobrazić codzienne życie bez baterii. Potrzebujemy ich m.in. do zegarków, dziecięcych zabawek czy różnego rodzaju gadżetów elektronicznych. Od lat mówi się jednak o tym, że baterie – a szczególnie ich utylizacja – stanowią ogromne obciążenie dla naszej planety. W tym kontekście promowane są akumulatorki, czyli baterie, których pojemność można przywrócić poprzez ładowanie. Dlaczego warto nimi zastąpić baterie jednorazowe? Poznaj najważniejsze argumenty.

To się opłaca!

Kluczowym powodem, dla którego warto zrezygnować z kupowania baterii jednorazowych na rzecz akumulatorów jest właśnie sens ekonomiczny. Co prawda akumulatorki są znacznie droższe niż baterie (do tego dochodzi jeszcze koszt zakupu ładowarki), ale na dłuższą metę ta inwestycja z pewnością się opłaci. Markowe akumulatorki mogą Ci posłużyć przez wiele lat, podczas których musiałbyś kupić nawet kilkadziesiąt zestawów standardowych baterii.

Ukłon w stronę środowiska

Jeśli starasz się żyć w rytmie eko, zależy Ci na ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko oraz chcesz przyczynić się do poprawy stanu naszej planety, to zacznij właśnie od zrezygnowania z jednorazowych baterii. Ich utylizacja często pozostawia wiele do życzenia, a zawarte w nich substancje chemiczne mogą przenikać m.in. do wód podziemnych. Pod tym względem akumulatorki są o wiele przyjaźniejsze środowisku i wpisują się w ideę Zero Waste.

Baterie zawsze pod ręką

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś szukać baterii np. do pilota od telewizora, kontrolera od konsoli czy dziecięcej zabawki, ale akurat nie miałeś ich w domu. To kłopotliwa i irytująca sytuacja, której można łatwo uniknąć inwestując w akumulatorki. Nawet jeśli będą w danej chwili rozładowane, to wystarczy podłączyć je do ładowania na dosłownie kilkanaście minut, aby zyskać możliwość np. uruchomienia zabawki dla dziecka czy wyłączenia jakiegoś urządzenia sterowanego pilotem.

Większa pojemność, dłuższa żywotność

Nie każdy wie, że akumulatorki wypadają o wiele korzystniej pod względem pojemności w porównaniu z bateriami jednorazowymi. Oznacza to, że w pełni naładowany akumulatorek zapewni dłuższe działanie zasilanego z niej urządzenia niż zwykła bateria.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.