4 atrakcje turystyczne Brazylii, którymi może nas zaskoczyć.

Mariusz Siwko
29.10.2018

Brazylia (oficjalnie Federacyjna Republika Brazylii) jest jednym z największych państw świata, obejmującym niemal połowę Ameryki Południowej – kraj ten zamieszkuje ponad 200 milionów mieszkańców. Ciekawostką może być fakt, że przez Brazylię przebiega zarówno równik, jak i zwrotnik Koziorożca.

„Zielone Płuca Świata” – bo tak często nazywa się Brazylię, charakteryzują się obecnością wilgotnych lasów równikowych. Warto zauważyć, że aż 65% powierzchni kraju zajmują puszcze tropikalne, a także lasy strefy równikowej. W tej części Ameryki (a także świata) można poczuć się jak na zielonej, niezmąconej ludzką stopą planecie…       

Oto, jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w krainie pięknych kobiet oraz niesamowicie utalentowanych piłkarzy.    

Brasilia – stolica Brazylii, a także główny ośrodek administracyjny, kulturalny, turystyczny oraz transportowy kraju

Brasilia jest stosunkowo młodym miastem – powstała dopiero w 1960 roku. Warto przypomnieć, że jej budowniczymi byli Lúcio Marçal Ferreira Ribeiro Lima Costa oraz Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho. Ciekawą informacją może być fakt, że ten ostatni zaprojektował ponad 200 budynków oraz budowli.      

Najważniejsze atrakcje Brasilii

Na trasie zwiedzania stolicy Brazylii nie może zabraknąć nowoczesnych obiektów sakralnych, a także najważniejszych gmachów rządowych. Oto i one:

 • - kościół Dom Bosco z wnętrzem w dwunastu odcieniach błękitu,
 • - Catedral Metropolitana de Nossa Senhora Aparecida – arcydzieło nowoczesnej sztuki sakralnej, poświęcone patronce Brazylii,
 • - siedziba parlamentu, prezydenta oraz Sądu Najwyższego przy placu Trzech Władz,
 • - pomnik budowniczych Os Candangos,
 • - pałac prezydencki.     

Rio de Janeiro – zakochaj się w światowej stolicy karnawału

Na wstępie należy przypomnieć, że Rio de Janeiro jeszcze do 1960 roku stanowiło stolicę Brazylii. Obecnie nie pełni już tej funkcji, jest jednak drugim – zaraz po São Paulo, największym miastem kraju.

„Cudowne Miasto” („Cidade Maravilhosa”) – bo tak często określa się Rio de Janeiro, zaskakuje mnogością zabytków architektury sakralnej. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście posąg Chrystusa Odkupiciela (Cristo Redendor) – 38 – metrowa statua umiejscowiona na szczycie granitowej góry Corcovado. Ciekawostką może być fakt, że Cristo Redendor jest uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Kolejnym sakralnym punktem na mapie zwiedzania Rio de Janeiro powinna być okazała katedra św. Sebastiana, opiekuna miasta.    

Pozostałe atrakcje „Cudownego Miasta”:

 • - Głowa Cukru (Pao de Acucar) – symbol Rio de Janeiro, z którego rozpościera się niezwykła panorama na miasto oraz zatokę;
 • - zabytkowy akwedukt Lapa;
 • - Sambódromo – miejsce spektakularnego karnawału;
 • - stadion piłkarski Maracana (z zewnątrz);
 • - możliwość obejrzenia Samba Show – najlepszego w mieście pokazu tańców brazylijskich.     

Magia folkloru…

Rio de Janeiro magnetyzuje miejscowym folklorem. Warto zauważyć, że najbardziej  spektakularnym przykładem lokalnej kultury jest karnawał w Rio de Janeiro – wydarzenie, które każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy miłośników tańca oraz doskonałej zabawy. 

Amazonia – poznaj różne oblicza dorzecza Amazonki

Spacer po lesie deszczowym stanowi niecodzienną możliwość poznania rozmaitych amazońskich roślin tropikalnych. Na szczególną uwagę zasługują jednak te rośliny, które wykazują niezwykłe właściwości lecznicze (uzdrawiające).

Dodatkową atrakcją wycieczki będzie wizyta w wiosce indiańskiej – w wiosce, w której rdzenni mieszkańcy wciąż żyją jak za dawnych lat…

Salvador – miasto położone we wschodniej Brazylii, nad Oceanem Atlantyckim

São Salvador da Bahia de Todos os Santos – bo tak niegdyś nazywano Salvador, stanowi unikalną mieszankę przeszłości oraz teraźniejszości. Warto zauważyć, że w tej części Brazylii historia (historyczna część miasta) żywo przeplata się z nowoczesnymi budowlami, m.in. z monumentalnym stadionem Fonte Nova. Ciekawostką może być fakt, że Fonte Nova jest w stanie pomieścić nawet 55 000 widzów.

Tego nie możesz przegapić – najważniejsze atrakcje São Salvador da Bahia de Todos os Santos: 

 • - zabytkowy fort Santo Antonio;
 • - latarnia morska;
 • - kościół Conceicao da Praia, który w XVIII wieku został przywieziony we fragmentach z odległej Portugalii;
 • - dzielnica Pelourinho („pręgierz”) – naszpikowana krętymi, brukowanymi uliczkami oraz  budynkami z okresu kolonialnego;
 • - kościół św. Franciszka z Asyżu;
 • - Mercado Modelo – hala targowa z czasów kolonialnych;
 • - jezioro Dique do Tororo, w którym stoją figury zwane orixas („duchy natury”);
 • - tunel Americo Sima – tunel łączący Górne Miasto (starą część) oraz Dolne Miasto (nowszą część);
 • - kościół Nosso Senhor do Bonfim – miejsce nazywane kościołem cudów oraz uzdrowień.        

Atrakcje turystyczne Brazylii – czy warto je poznać? Oczywiście. Trzeba jednak zauważyć, że Brazylia już sama w sobie stanowi nieprawdopodobnie fascynującą atrakcję dla turystów.  

    

Artykuł stworzony przy współpracy z partnerem serwisu.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.